Štěně – základní informace
Příprava domova
Než si štěňátko přivezeme, měli bychom mu jeho nový domov uzpůsobit tak, aby se v něm hned při příchodu cítilo co nejbezpečněji. Štěňata jsou velice vynalézavá a tak se snažíme odstranit vše, o co by se mohlo poranit - ostré rohy, prostory, ze kterých by se nemohlo dostat (prostor za skříní, za radiátorem). Odstraníme vše nebezpečné, na co by štěně mohlo dosáhnout např. skákáním na nábytek, jídelní stůl apod. Z dosahu také odstraníme všechny kabely od spotřebičů, rádia, telefonu, počítače. Nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé druhy jsou jedovaté. Nejlepší řešení, abyste na nic nezapomněli, je prolézt celý byt po čtyřech a podívat se tak na váš byt z pohledu pejska. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.
Doma bychom měli již mít pro štěně nachystaný pelíšek, nejlépe na klidném místě, ale zároveň takovém, aby mohlo štěně alespoň částečně sledovat chod domácnosti. Kromě pelíšku bychom měli mít nachystané i misky na žrádlo a vodu. Ještě budeme pro štěně potřebovat vodítko, obojek, kartáč a nějakou hračku a žvýkací kostičku. Po příchodu do nového domova bychom neměli, alespoň ze začátku, nechávat štěně doma samotné. Už tak je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců. Dejte mu čas, aby si v novém prostředí zvyklo a sžilo se s chodem domácnosti a jejími obyvateli.
Když si přivezeme štěně domů
K chovateli jedeme pro štěně v ranních hodinách nebo o víkendu, aby se trochu zadaptovalo s novým prostředím. První den nezveme žádné známé, aby se pejsek řádně seznámil se svou novou smečkou. Necháme ho, aby se seznámil se svým okolím sám, do ničeho ho nenutíme, ukážeme mu pelíšek. Asi po hodince, když už vypadá že se trochu sžilo s novým prostředím na pejska zavoláme jménem a ukázáním jídla ho nalákáme k misce, kam jsme mu mezitím připravili baštu. V prvních dnech se snažíme předložit stejné jídlo jako podával chovatel. Když pejsek vykonává loužičku na nesprávném místě, vezmeme ho, káravě okřikneme a odneseme na jeho venčící místo. Potrvá několik dní, než si zvykne na nové prostředí, nový domov a hlavně na nové lidi. Odtržení od své psí rodiny štěně ponese mnohem lehčeji, bude-li mít ve svém košíčku pokrývku, která si ještě udržuje pach jeho matky a sourozenců. Během prvního týdne výchovy k čistotnosti a k stanovení zásad chování budete pro svého čtyřnohého chráněnce potřebovat mnoho času. V prvním období potřebuje mladý psík mnoho klidu, ale je-li právě vzhůru, musíte být také vy dostatečně čilí a ostražití. Pokud spí, nikdy ho nenechte rušit dětmi. Mezi osmým a šestnáctým týdnem života se kladou základy úspěchu nebo neúspěchu výchovy. Čím více pobýváme se štěnětem i s dospělým psem, čím více se mu věnujeme, čím více k němu hovoříme atd., tím více je nám oddán. Při každé příležitosti štěně pohladíme. A když se v pocitu příjemnosti a z vděčnosti k nám tulí, hladíme jej po hlavě, po hřbetě od hlavy k ocasu, šimráme jej za ušima, na kořenu ocasu nebo jej jemně poplácáme. Naše laskání musí ve psu vzbuzovat příjemné pocity, nikoliv bolestivé. Proto naše laskání musí být vždy jemné a něžné. Když k nám přijde pes o své vůli a tlačí se k nám v touze po laskání a po teple naší ruky, musíme jej pohladit, i když nám jeho lísání z nějakých důvodů v tom okamžiku není zrovna vhod. Štěně prožije převážnou dobu dne střídavě hraním a spánkem. Je proto nutné opatřit mu řadu „pomůcek“ ke hraní a pokud se mu dostane do tlamky něco „nepatřičného“, okamžitě ho napomenout razantním „fuj“ a v zápětí mu dát něco, co kousat může. Pokud by si s Vámi v zápalu hry hrálo štěně příliš razantně a silně kousalo, stačí vysoko a naříkavě vykviknout jako jeho štěněčí sourozenec a ono již ví, že toho má nechat, protože „to bolí“.
Se psem nikdy nezacházíme hrubě. Čím méně psa trestáme, tím větší vliv na něho případný trest vykoná. Ale když již musíme psa trestat, tedy vždy ihned po činu. Jediný možný trest je důrazné napomenutí. Jiné, natož fyzické, tresty nepoužíváme. Nikdy nelákáme k sobě psa lichotivými slovy, ukazováním pamlsku apod. proto, abychom jej dostali do své moci a pak potrestali.
A jak krmit štěně?
Předchozího majitele bychom se měli zeptat čím a jak štěně krmil. Na jaké granule bylo štěně zvyklé. Pokud chcete ale štěněti koupit něco lepšího, je dobré se zeptat třeba ve specializovaném obchodě. Tam vám určitě a rádi poradí jaká strava, nebo značka granulí bude vhodná pro vaše štěně. Nikdy bychom neměli kupovat stravu v hypermarketech. Levné granule pro psy často neobsahují dostatečné množství živin, minerálů a vitamínů pro psy.
Kvalitní superprémiové suché krmivo obsahuje vše, co štěně potřebuje, takže není nutné dokupovat další vitamíny. Pejska krmíme podle věku a zátěže, potřebná krmná dávka by měla být uvedena na každém obalu.
Někteří chovatelé však žrádlo psům vaří. Vhodná je vařená rýže nebo těstoviny s masem a zeleninou. Nikdy nesolíme ani nepoužíváme koření! Je možné s vařenou stravou podávat vitamínové doplňky, ale předem bychom se měli domluvit s veterinářem. Vždy by měla mít strava pokojovou teplotu, jídlo nepodáváme ani horké, ani studené. U vařené stravy platí zásada, že méně je někdy více. V dobrém úmyslu dát svému miláčkovi to nejlepší se může stát, že ho předávkujeme a způsobíme tím více škody, než kdyby nedostal nic. Štěňátkům také můžeme dávat rozšlehaný tvaroh se žloutkem a pár piškoty. Sem tam můžete koupit štěněti i kvalitní štěněčí konzervu. V letní a podzimní sezóně si pejsci rádi dojdou načesat dostupné ovoce. Jablka, hrušky, broskve, jahody, ostružiny, ryngle. Nepohrdnou ani zeleninou, třeba mrkví nebo rajčaty. Vše jim moc chutná a tak se nedivte, že vám pejsek jednoho dne vyplení zahrádku.
Může se stát, že štěně některou stravu nesnese, potom se držíme toho, co štěněti chutná. Pokud chceme přejít na jiný typ granulí, měníme je postupně přimícháním nových granulek do starých, aby si pejsek zvyknul. Při náhlé změně může trpět průjmem.
Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby vše stačilo štěně strávit. Misku s jídlem ponecháme maximálně 30 minut. Co nedojí, odneseme. Další krmení proběhne v obvyklou dobu. Štěně krmíme 4x denně, dospělé psy nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
Správná socializace štěněte
Jestliže chceme z pejska bezproblémového společníka, je velice důležité období mezi 7. a 12. týdnem, kdy si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku a i psí mámu, takže je zcela odkázáno jen na nás. Vše co od nás pochytí, to dobré i špatné, si nese s sebou do života. Štěně musíme postupně přivykat na různé situace a zvuky, se kterými se bude setkávat (zvonek apod.). Vždy to ale musí být pro něj příjemný zážitek. Špatná zkušenost může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat.
Rady veterináře:
Odčervení
- každé 2 týdny až do půl roku stáří
- zdravého dospělého psa 2x ročně (1x + za čtrnáct dní 1x, to celé dvakrát ročně)
Očkování
- 6. týden
- 9. týden
- 12. týden
- rok stáří
- pak celý život každoročně opakovat
Protibleší program
- začít hned od raného věku
- lepší je používat spreje nebo pipety s dlouhodobým účinkem,které se aplikují na kůži, u starších jsou vhodné i kvalitní obojky
- není vhodné používat protiparazitární šampony
- nejčastější alergie psů a koček je na bleší kousnutí
- častým drbáním se narušuje kůže a vzniká její zánět (léčba dermatitid je dlouhodobá, alergie je většinou trvalá )
- malé štěně není vhodné koupat, pokud se nejedná o koupele léčebné
Dobře krmit
- navykat štěně postupně na kvalitní granulovanou stravu, výběr značky krmení doporučujeme kozultovat s veterinářem
- vždy dostatek vody
výhodou kvalitních granulí je:
- vysoká kvalita, minerální a energetická vyváženost
- možnost velmi přesného dávkování vhledem ke stáří a hmotnosti
- úspora času pro snadnou přípravu
Aby byla strava štěněte pestřejší, není chybou přidávat k základu granulí polévkový vývar, vařenou nebo nastrouhanou mrkev, vařený žloutek apod. Považujeme za nevhodné často střídat krmení granulemi a konzervami nebo vařenou stravou. Nelze pak přesně zjistit energetický příjem a změnou stravy jednoznačně dochází k nevyváženému složení střevních baktérií. Následkem jsou patologické kvasné procesy a větší riziko vzniku dieteticky podmíněných průjmů. Není nutné přidávat větší množství tvarohu, který obsahuje příliš vysoký podíl bílkovin a vápníku. V kvalitních granulích je vápníku dostatek a poměr s fosforem a ostatními důležitými prvky je optimálně vyvážený. Přebytek škodí stejně jako nedostatek. Některá štěňata hůře snášejí kravské mléko. Vzniká-li po něm pravidelně průjem, je lepší ho nepodávat, není již pro odrostlé štěně nezbytně nutné. Granule nikdy nekupujeme v hypermarketu, ale ve specializovaném obchodě s kvalitními značkami.
Doporučujeme značky Happy Dog Supreme Puppy a Junior, ProPlan, vyzkoušené máme jehněčí s rýží, Royal Canin, vše v úrovni štěně nebo junior.
Naše štěňátka nemají záklopku a jsou schopna sníst vše, co dostanou či k čemu mají přístup, proto dodržujte přesné krmné dávky ( na každém balení) a nenechávejte větší množství krmiva bez dozoru. Může se stát, že sežerou takové množství, že budou i v ohrožení života či minimálně si přivodí trávicí potíže.
Další rady nebo v případě problémů:
Ing. Alena Holienčinová, Domoušice 162
tel. 415 726 517
728 226 591 (kdykoli na obě linky)
Naše štěňátka
(Kiki, 16. 12. 2015 19:29)